Kristi Neider (s 1976 Tartus)

Olen õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiili ja hiljem Eesti Kunstiakadeemias graafikat. Alates 2008 aastast elan ja töötan Groningenis, Hollandis.

Peale pikka pausi graafikast leidsin 2013 aastal tee selleni tagasi. Hakkasin katsetama puu- ja linoollõikega, millest jäi päris kiiresti peale linool. See on tehnika, mis nõuab aega, oskust ja kannatust. Ning teravaid nugasid, millega materjali (linool) lõigata.

Linoollõike tööprotsess on pikk. Alates ideest, visandite joonistamisest ja muust segadusest töölaual ja peas, kuni ratsionaalse trükiprotsessi plaanimise, linooli lõikamise ja trükkimiseni. Ühe töö lõplikuks valmimiseks kulub harilikult 1-2 kuud. Sestap ongi tihti laual mitu projekti korraga. Kui üks trükk kuivab, saab teisega edasi töötada.
Tööd koosnevad harilikult vähemalt 4-5 trükikihist. St et iga värv on erinev trükikiht. Väga tihti kasutan ma reduktsioonitehnikat, st et terve töö lõigatakse välja ainult ühest linooliplaadist.

Mulle meeldib, kui idee ja teostus on väljakutseks. Mida keerulisem, seda huvitavam. Loomulikult kaasneb sellega alati ka võimalus ebaõnnestuda. Kuid seegi kuulub protsessi juurde. Peale iga töö valmimist jääb see seljataha nagu polekski seda olnud ja tähelepanu koondub ainult uuele, valmivale tööle.

Inspiratsioon on värvid, jooned, jõud, kontrast, mängulisus, abstraktsus ja elu, millest hiljem saab kokku pilt, mida olen otsinud

Igal tööl on loomulikult oma lugu, sest ilma selleta ei oleks ka seda konkreetset pilti valminud. Kaudseteks või otsesteks mõjutajateks aga alati inimene ja loodus. Värvid ja jooned.

Aastal 2018-2019 valmis seeria ,Koduigatsus’. Abstraktsed, joonelised maastikud aga minu jaoks konkreetsed kohad, mis seonduvad Eestiga ja inimestega seal. Paari tööd sellest seeriast saab ka Tallinnas näha. Loodan, et tuleb tuttav ette.

Tagasi kunsti juurde...